Západní válka
inspiromat
inspiromat
Celkové pojetí kostýmů
Tercio nemá být neotřelá bitva pouze koncepcí strategie a boje jako takového, ale má být také specifická kostýmově. Zkrátka chceme vnést na naší larpovou scénu trochu renesance a tak je naším cílem, aby vzhled bojovníka co nejvíce připomínal 16. a počátek 17. století.
Ideální je tedy oděv na třicetiletou válku, kostým landsknechta a podobné. Pokud neděláte reenactment a fantasy je Vám bližší pak se můžete inspirovat fantasy Warhammerem nebo oděvy z Toussaintu ze hry Zaklínač III.
Prohlédněte si i kostýmy z uplynulých ročníků
Základní výbava
Košile
Základem všeho je košile. V ideálním případě s velkými rukávy, které jsou na konci stažené, nebo nabíraná ke krku. Pokud přes ní máte kábátec, stačí úplně obyčejná. Pokud přes košili máte pouze vestu, nabírané rukávy budou přede jen vypadat lépe.
Kabátec
Nejviditelnější částí kostýmu je kabátec - doublet. Může mít nabírané nebo i úzké rukávy, typické jsou "buřtíky" nebo ozdoby na ramenou. Nejčastěji je zapínaný látkové knoflíky. Doublet je buď krátký - tj pod pas, nebo může být dlouhý k bokům až pod hýždě.
Rádi na Vás uvidíme arming doublet či krátkou podzbrojovku.
Kalhoty
Nejlepší variantou jsou nabírané kalhoty, tzv. plundry či poctivice.
Vhodnou alternativou jsou široké kalhoty používané na raný středověk nebo tzv. varjažky . V kombinaci s pod/nadkolenkami či punčochami (místo ovinek). Ty pod nebo nadkoleny stáhnete šňůrkou, stuhou či řemínkem a je to.
S nadšením uvítáme kalhoty prostřihávané, barevné a jinak fancy lancknechtovské s výraznými poklopci a pod.
Pokrývky hlavy
Skvělý je plstěný klobouk s širokou krempou (v takovém klobouku stači jen mírně naklonit hlavu a krom slunce Vás do očí netrefí ani zbloudilý míček).
Další, o něco levnější možností jsou různé typy šitých baretů.
Klobouky i barety můžete dozdobit peřím v neutrálních barvách nebo v barvách vaší armády.
Přilby
Protože víme, že vhodných přileb není na naší larpové scéně dostatečné množství a patří k cenově méně dostupným částem vybavení jsme velmi benevolentní v tom jaký typ zvolíte.
Ideální jsou přilby typu morion, burgonet, šišák či jiné renesanční přilby. Jako rozumnou alternativu pak můžete použít různé modely pozdějších klobouků, šalíře s hledím i střelecké šalíře bez hledí, jednoduché lebky pod baret či klobouk a podobně.
Zbroje
Se zbrojí je to u nás jednoduché. Ideální kus je základní kyrys, ať už kompletní se zády, nebo jen přední plech, leštěný či černěný. Další obměnou je i brigantina. Vpravo je na ukázku typický pikenýrský kyrys, nicméně pro naše účely bohatě stačí kyrysy a přední plechy které odpovídají 15. století.
Materiály
Doporučujeme používat na oblečení materiály přírodní, nejen kvůli jejich dobovosti ale především kvůli jejich vlastnostem (odvětrávání potu, chladivost nebo naopak výhřevnost, nepromokavost atd.) Konkrétně tedy len na košile, kabátce, vesty a kalhoty, vlnu na kabátce a kalhoty ale samozřejmě i bavlnu atd.
Nejsme reenactorskou akcí, pokud Vás zaujme materiál jako polyester nebo polyamid apod. je to zcela na Vás, my se budeme těšit na krásný kostým!
Barvy
Armády jsou rozděleny hlavně barevnými šerpami, nošenými kolem pasu nebo šikmo přes rameno. (Takže pokud jste u "červených" a máte doma modrý kostým primárním rozlišovacím prvkem je šerpa).
Pro Západní války (jaro) je to: Landfrýd s červenou, Aliance s modrou.
Pro Východní váky (podzim) je to : Ilja se zelenou a Oleg s červenou.
Jako základní kostým jsou nejvhodnější neutrální a nevýrazné barvy. Některé kompanie mají dominantní barvu nebo styl kostýmu, ty pak rozvedeme níže.
Pokud by Vám bylo cokoli nejasného nebojte se nás kontaktovat - od toho tu jsme. ;)
Inspirace pro kompanie
V každé armádě jsou 3 kompanie se stylizací určenou námi, a 3 kompanie žoldnéřské.
Žoldnéřské kompanie jsou určené buď pro skupiny bez jakékoliv jiné stylizace, nebo si můžete vymyslet stylizaci vlastní (tu pak prosím konzultujte s námi).
Základem u stylizovaných kompanií je dominantní barva kostýmu, případně celkový styl. I stylizované kompanie jsou nehledě na vlastní dominantní barvu kostýmu stále doplněny šerpou v barvě příslušné armády. Níže vám ukážeme ke každé kompanii dvě ukázky vhodných kostýmů poskládaných z různých kousků naší výbavy.
Armáda Landfrýdu
Bluthaufen
Jsou to elitní pikenýři Landfrýdských vojsk pocházející z Durgenstaatu. V minulosti se zúčastnili mnoha válek proti Rasgorodu včetně krvavého obléhání Tetenhalu. Na památku tohoto obléhání pak přijali jméno Bluthaufen - Krvavé houfy. Dominantní barvou kostýmu je pak červená různých odstínů. Kostým může být jak s prostřihy tak i bez nich. Ideální alternativou může být třeba warhammerovský kostým na Nuln.
Freirotte
Sdružují svobodné vojáky ze všech zemí Landfrýdu, nejčastěji pak z Flaimstalu. Po staletí jsou páteř armády Landfrýdu a zúčastnili se tak všech válek vedených pod praporem Landfrýdu. Nemají dominantní barvu kostýmu, ale jejich oděv by měl být pestrobarevný a prostřihávaný. Ideální varianta je kostým jakéhokoliv landsknechta, Averland či jiný kostým na warhammer říši.
Tiratori di Verde
Tito mušketýři jsou ti nejlepší střelci, které může Romagreno pro armádu Landfrýdu nabídnout. Jejich dominantní barva kostýmu je žlutá. Použitelný může být třeba kostým na warhammer Averland, kde je dominantní barva žlutá.
Armáda Aliance
Guardia Negra
Černá Garda z Tarragony jsou elitní pikenýři z Casturie, často využívaní jako gardové oddíly na ochranu členů královské rodiny, ale také do těch nejtvrdších bojů, jelikož vynikají jak výcvikem, tak morálkou. Traduje se, že jednotky Černé Gardy se nikdy nevzdají ani neustoupí, i kdyby to mělo znamenat jejich zničení. Dominantní barvou jejich kostýmu je černá. Ideální je tak třeba nilfgaardský kabátec.
Guerreros
Guerreros je základní jednotka Casturijských pikenýrů. Jsou páteří o kterou se opírá celá armáda. Hrdě bojují pod praporem své země a nosí jí čest. Dominantní barvou jejich oděvu, které nosí je královsky modrá.
Cazadores
Nejlepší střelci Aliance, kteří jsou velice často vysíláni jako expediční sbory bojující po boku casturijských spojenců, například když Chetandeaux válčilo s Breconci z ostrovů. Díky prestiži Taragonské Černé Gardy se stala velmi módní černá barva oděvů, a oddíly Cazadores je tak začali kopírovat. Jejich dominantní barvou oděvu je také černá barva.
Žoldnéři
Žoldnéřští pikenýři a mušketýři
Takové vojáky můžete najít na obou stranách konfliktu. Kostým mají doplněný příslušnou šerpou. U pikenýra (první z leva) je vidět arming doublet místo obyčejného doubletu. Místo kalhot typu plundry jsou u pikenýrů využité tzv. varjažky. U mušketýra (třetí z leva) je vidět jen vesta přes stylovou košili. I takto minimalisticky můžete kostým pojmout.